Header photo Trigger

MUZEUM - ZAMEK W OPOROWIE

Oporów - wieś w powiecie kutnowskim, woj. łódzkim, historycznie związany z ziemią łęczycką, wzmiankowany w źródłach historycznych od XIV w., był siedzibą rodu Oporowskich, herbu Sulima. Rezydencję rodową – zamek zbudował arcybiskup Władysław Oporowski, syn Mikołaja wojewody łęczyckiego, właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-1453. Na początku XVII w. dziedzictwo przejęła rodzina Tarnowskich herbu Rola. W XVIII w. dobra wraz z zamkiem należały do Sołłohubów. W XIX w. Oporów kilkakrotnie sprzedawany był kolejno własnością: Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich, a od 1932 r. Karskich.

Zamek, mała późnogotycka rezydencja obronna wzniesiona około 1440 r. usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX wieku spowodowały tylko niewielkie przeróbki. Pozostały po nich barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie, parkiety i przebudowana w XVIII i XIX w. część bramna. Z około 1840 r. pochodzi przybudówka na dziedzińcu, tzw. „Kredens” oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem. Zamek otacza krajobrazowy park założony w 1. poł. XIX w.

Gruntowne prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w., przywróciły pierwotną sylwetkę dachów i ganek komunikacyjny domu mieszkalnego. Spod tynków odsłonięto gotyckie portale i okna oraz drewniane, polichromowane stropy.

Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do pocz. XX. – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Pochodzą one z przekazów, darów i zakupów. Nieliczne tylko eksponaty związane są z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w. oraz naczynia fajansowe angielskie z Shelton XIX w.

Zamek w Oporowie przyciąga pięknem swoich wnętrz, gotycką architekturą i otaczającą go przyrodą nie tylko turystów. Niepowtarzalną urodę tego miejsca polubili również artyści: muzycy, malarze, aktorzy i filmowcy, a dzieje oporowskiego zamku stały się przedmiotem naukowych badań. Na jego terenie realizowane są różnorodne programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zamek jest również miejscem spotkań i pokazów znakomitych grup rekonstrukcji historycznej z kraju i zagranicy.

Muzeum - Zamek w Oporowie ze względu na wysoką rangę swojej działalności naukowej zostało uhonorowane w 2001 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego III nagrodą w prestiżowym konkursie Sybilla. W roku 2007 oporowska placówka wpisana została na ministerialną listę Państwowego Rejestru Muzeów, które gromadzą zbiory o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa kultury i spełniają wysokie kryteria działalności merytorycznej. W 2009 roku Ministerstwo Kultury uhonorowało Muzeum - Zamek w Oporowie srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznawanym osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

 

MAPA DOJAZDU