ERYK PARCHAŃSKI

<<< powrót do programu festiwalu

Eryk Parchański urodził się w 2002 r. w Bielsku-Białej.

Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. dr hab. Wojciecha Świtały. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Następnie naukę kontynuował w klasie fortepianu Artura Jaronia w ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, którą ukończył z wyróżnieniem.

Eryk dotychczas był laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jest zdobywcą: pierwszych nagród w: Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach; drugich w: Augustowie, Koninie-Żychlinie i Płocku; trzecich w: Kownie i Augustowie. Ma na swoim koncie również Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu; Złotego Parnasa podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. We wrześniu 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Do ostatnich osiągnięć należy pierwsza nagroda na 52. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Eryk jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za swoje osiągnięcia artystyczne oraz Laureatem Programu Stypendialnego ,, Młoda Polska".

Koncertował z Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia, Lwowską Orkiestrą Filharmonii Narodowej we Lwowie, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie oraz Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Trzykrotnie brał udział w recitalach w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Koncertach Chopinowskich Pod Pomnikiem w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w sali Salomona w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jest laureatem Estrady Młodych 55 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Na koncie ma także wiele koncertów w różnych krajach takich jak: Dania, Austria, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Litwa.

Eryk brał i bierze udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie szkolił się pod okiem znakomitych profesorów, m.in. Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Lidia Grychtołówna, Carlo Palese, Eugen Indjic.

 

 

<<< powrót do programu festiwalu