ERYK PARCHAŃSKI

<<< powrót do programu festiwalu

Eryk Parchański urodził się w 2002 r. w Bielsku-Białej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Świtały. Absolwent ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, klasy Artura Jaronia. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Jest zdobywcą:

  • pierwszych nagród w: Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach;
  • drugich nagród w: Augustowie, Koninie-Żychlinie i Płocku;
  • trzecich nagród w: Kownie i Augustowie;
  • na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu otrzymał Grand Prix;
  • podczas XIV Miedzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” – Złotego Parnasa.

Trzykrotnie został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne . Występował z: Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”, Orkiestrą Filharmonii Narodowej we Lwowie, Świętokrzyską Orkiestrą Symfoniczną w Kielcach oraz Orkiestrą Kameralną „Wirtuozi Lwowa”.

Artysta kilkakrotnie brał udział w: Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Katowicach, Warszawie-Wilanowie, w projekcie „Gradus ad Parnassum” w Krakowie, w warsztatach pianistycznych w Łańcucie, dwukrotnie w Czarnoleskim Festiwalu Sztuk i trzykrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Gloria Artis” w Wiedniu, gdzie szkolił się pod okiem znakomitych pianistów-pedagogów. We wrześniu 2019r. został finalistą I Międzynardowego Konkursu Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie.

Dwukrotnie zakwalifikował się do Świętokrzyskiego Programu Stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych przy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach oraz Fundacji im. Agi Skrobackiej „Wiatr w Żagle”. Jest również stypendystą Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny i Best Western Grand Hotel w Kielcach. Do ostatnich osiągnięć należy zakwalifikowanie się Eryka do preselekcyjnego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

 

 

 

 

<<< powrót do programu festiwalu