Leszczynek to niewielka miejscowość w samym centrum Polski posiadająca bogatą historię. Jego rozwój związany był z dogodnym położeniem komunikacyjnym, niemalże na skrzyżowaniu traktu z Łęczycy, z traktem z Poznania do Łowicza (z odgałęzieniem do Płocka i Kowala). Nie bez znaczenia dla rozwoju były również dobre warunki naturalne sprzyjające uprawie roli.
Pierwszy zapis źródłowy dotyczący Leszczynka datowany jest na rok 1394. Przynależąca do parafii Łąkoszyn wieś początkowo miała charakter jednoszeregowej ulicówki, z czasem łańcuchówki.
W średniowieczu miejscowość należała do Łąkoskich herbu Rola, właścicieli miasta Łąkoszyn, następnie była w posiadaniu Kucieńskich herbu Ogończyk, właścicieli miasta Kutno. Folwark w Leszczynku prawdopodobnie powstał już pod koniec XV wieku, natomiast pierwsza źródłowa wzmianka o istnieniu dworu w Leszczynku pochodzi z początków XVIII w. W tym czasie był on zamieszkiwany przez Franciszka Mniewskiego – kasztelana brzezińskiego, który prawdopodobnie był ówczesnym dzierżawcą kompleksu dworsko-folwarcznego. Po zniszczeniu dworu w Łąkoszynie w okresie wojny siedmioletniej 1756-1763 do Leszczynka przeniósł się Franciszek Kucieński – właściciel dóbr łąkoszyńskich.
Dwór pierwotnie był prawdopodobnie drewniany na podmurówce kamiennej kryty gontem. Około 1780 roku właścicielem majątku Leszczynek został cześnik Inowłodzki Tomasza Górski. Po jego śmierci zadłużony majątek podzielony został pomiędzy dwóch synów: Antoniego i Franciszka. Leszczynek wraz z Łąkoszynem, Nową Wsią i Piwkami przypadł Franciszkowi. Franciszek Eustachy Górski w młodości walczył w Legionach Dąbrowskiego, potem w Legii Naddunajskiej.