ANDRZEJ WIERCIŃSKI
<<< powrót do programu festiwalu
Andrzej Wierciński rozwijał swoje umiejętności pod opieką Profesor Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie (2010-2014) oraz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Profesora Wojciecha Świtały (2014-2019). W 2020 roku otrzymał dyplom ukończenia podyplomowego kursu pianistycznego na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod okiem Profesora Pavla Gililova. Od września 2023 roku Andrzej będzie udoskonalał swój warsztat muzyczny w ramach programu Artist Diploma w Royal College of Music w Londynie, dzięki stypendnium, u Profesor Normy Fisher.
Jako półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Andrzej zasłynął jako artysta dojrzały, który posiada znakomity warsztat techniczny pozwalający kreować dźwięk bardzo swobodnie. W październiku 2019 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu. W 2022 roku Andrzej zdobył III Nagrodę na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles wyróżniając się mocno swoja osobowością oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Red Maple Music Competition” w Toronto.
Jego wysiłki zaowocowały również wieloma imponującymi nagrodami na innych prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych: na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefanska in memoriam” w Poznaniu (III nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie w Tbilisi (V nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej L. van Beethovena Es-dur nr. 4, 2017), na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu “Masters Neapolitan Piano Competition” (1 nagroda oraz wiele innych znaczących nagród, takich jak kontrakt z wytwórnią z Chin, koncerty po Danii, Chinach i Włoszech czy możliwość wspólpracy z Symfoniczną Orkiestrą Rzymską, 2018), na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym we Wiedniu (Złoty Medal, 2019), na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest we Francji (1 nagroda oraz szereg nagród pozaregulaminowych - w tym kontrakt płytowy z wytwórnia KNS classical oraz tournée koncertowe po krajach europejskich, 2019), na Berlińskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym (srebrny medal, 2019) i na Paryskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym (zwycięzca nagrody honorowej oraz wielu innych nagród, 2019).
Swoje umiejetności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Michel Beroff, Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar, czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od Andre Laplante i Krzysztofa Jabłońskiego. Otrzymał również bardzo cenne wskazówki muzyczne od Danila Trifonova podczas kursów mistrzowskich w Katowicach. Andrzej Wierciński jest laureatem kilku stypendiów specjalnych - w tym Stypendium Artystycznego Fundacji YAMAHA, Stypendium Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Fundacji Sinfonia Varsovia im. F. Wybrańczyka.
W ostatnich latach Andrzej występowal z recitalami w wiekszości krajów europejskich, Kanadzie, Indonezji i Japonii. Współpracował z firmą KAWAI oraz Japan Arts, która wielokrotnie zaprosiła artystę do Azji na tournée. Znaczącym wydarzeniem w jego karierze było wykonanie III Koncertu Fortepianowego Ludwiga van Beethovena pod batutą Maestro Macieja Tworka w Filharmonii Narodowej podczas 24 edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z zaproszenia Pani Elżbiety Pendereckiej. Ponadto artysta współpracował z maestro Alexandrem Liebreichem, Jackiem Kasprzykiem, Mirosławem Błaszczykiem oraz Markiem Mosiem. W 2015 roku podczas wizyty Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego w Japonii, w obecności Ksieżnej Japonii Masako Owada zagrał w Tokyo recital chopinowski w Sali Balowej Hotelu, gdzie rezydowała polska osobistość. W 2015 roku wydał swoją pierwszą płytę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Polsce (grając solowe utwory fortepianowe Scarlattiego, Schumanna i Chopina).