TOMASZ MARUT

<<< powrót do programu festiwalu

Tomasz Marut urodził się w 1996 roku we Wrocławiu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania muzyczne. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2015 roku. Jego zainteresowania od zawsze ukierunkowane były w stronę pianistyki, co zaowocowało sukcesami na tym gruncie jeszcze w trakcie nauki w szkole muzycznej. Został laureatem m.in.:
VI Niemiecko-Polskiego Konkursu Pianistycznego Johanna Hillera w Görlitz, VIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Warszawa, Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Fortepianu organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej, IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Augustowie.

Swoją dalszą edukację zdecydował się kontynuować w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego. Studia ukończył dyplomem z wyróżnieniem w 2020 roku.

Okres studiów to czas obfitujący w szereg znaczących sukcesów na polu artystycznym. W tym okresie Tomasz Marut dał się poznać szerszej publiczności i jurorom jako muzyk o szerokim horyzoncie poznania, który wykazuje potrzebę ciągłego rozwoju. Jego występy solowe, kameralne, a także z towarzyszeniem orkiestry przyjmowane są z dużym entuzjazmem zarówno przez gremia specjalistów, krytyków, jak i publiczność koncertową. W czasie studiów został laureatem wielu konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy, Concours International de Piano "Ville de Gagny" (Francja) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Artysta został objęty opieką artystyczną Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu Młode Talenty.

W 2020 roku rozpoczął pracę dydaktyczną w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę fortepianu. Regularnie występuje z recitalami i koncertami z towarzyszeniem orkiestry w Polsce, Niemczech, Francji, Austrii, Ukrainie, Chorwacji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wrocławski artysta może poszczycić się następującymi laurami konkursowymi w okresie studiów:

  • I nagroda na IV Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym Dla Duetów Instrumentalnych i Wokalnych, Wrocław, 2017;
  • III nagroda na Concours International de Piano Ville de Gagny, Paryż, 2017;
  • II nagroda na 11. Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam, Bydgoszcz 2017;
  • Tytuł Finalisty na 4. Young Piano Stars International Piano Competition, Niemcy, 2019;
  • IV nagroda na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2020.

Tomasz Marut wystąpił jako jeden z reprezentantów Polski podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2021. Za dotychczasowe dokonania artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Stypendium Fundacji Piotra Klera i (sześciokrotnie) Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej dla młodych utalentowanych wrocławian. Tomasz Marut dokonał nagrania Toccaty C-dur op. 7 Roberta Schumanna na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a na polu fonograficznym ma wydane dwie płyty kompaktowe z utworami Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta oraz Franza Schuberta nagrane dla Towarzystwa im. Ferenca Liszta.

<<< powrót do programu festiwalu