AGNIESZKA GERTNER-POLAK

<<< powrót do programu festiwalu

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Ireny Winiarskiej. Następnie otrzymała stypendium polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie doskonaliła swój warsztat wokalny w klasie mistrzowskiej prof. Leopolda Spitzera. W czasie pobytu stypendialnego brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak znamienitych profesorów jak Edita Gruberova, Ewa Podleś, Eva Randova, Elfie Hobarth, Kurt Schuh i Andrej Kucharsky.

W 1993 r. zadebiutowała na scenie Neue Oper Austria w ramach wiedeńskiego festiwalu Mozartowskiego. Występowała obok takich sław światowej wokalistyki jak Grace Bambry, Mara Zampieri, Petra Maria Schnitzer, Magdalena Kožená, Cesare Siepi i Peter Dvorsky.

Jest laureatką III nagrody (I nie przyznano) na Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1989). Zdobyła ponadto wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1990) oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Karlovych Varach (1992). Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.i.n. Wratislavia Cantans, Festiwalu im. Maxa Regera w Hamm (Niemcy), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Warnie, Festiwalu Tyrolskim w Innsbrucku, Raba Festiwal w Papa (Węgry), Festiwalu Chopinowskim w Gaming (Austria) i Antoninie, Festiwalu Mozartowskim w Wiedniu, Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Kazimierzu Dolnym, Jędrzejowie i w Warszawie. W latach 1989 – 1991 brała udział w Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjno – Kantatowej we Wrocławiu oraz w koncertach podczas Międzynarodowego Festiwalu ,,Wratislavia Cantans ‘’.

Na studiach rozpoczęła współpracę z prof. Stefanem Stuligroszem i jego chórem ,,Poznańskie Słowiki ‘’oraz Orkiestrą Poznańskiej Filharmonii wykonując partie solowe m.in. w ,,Requiem ‘’ i w ,,Mszy Koronacyjnej” W. A. Mozarta.

W 1989 roku nagrała dla Szwedzkiego Radia pieśni J. Haydna i Fr. Schuberta. Nagrała kasetę ,,Kolędy polskie ‘’z chórem ,,Poznańskie Słowiki ‘’pod dyr. prof. Stefana Stuligrosza. 1 listopada 1997 r., w rocznicę święceń kapłańskich Jana Pawła II, śpiewała w Watykanie podczas Mszy św. odprawianej przez Dostojnego Jubilata. W 2015 r. nawiązała współpracę z Robertem Jansonem. W tym samym roku, wraz z raperem „Doniu” wykonała piosenkę Jansona „Dni, które przed nami”, będącą częścią widowiska „Przygotuj się na miłość”.

W 2016 r. śpiewaczka wraz z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, chórem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Poznańskim Chórem Chłopięcym i Zespołem Muzyki Dawnej, wykonała oficjalny hymn na 1050-lecie chrztu Polski, skomponowany przez Roberta Jansona.

Koncertuje w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech i w Polsce, wykonując utwory oratoryjne, pieśni, arie operowe i operetkowe. W swoim repertuarze ma także wiele utworów muzyki sakralnej. Prawdopodobnie jako jedyna śpiewaczka na świecie wykonuje kolędy w 15 językach.

<<< powrót do programu festiwalu