PAŁAC W BUGAJU
Na początku XIX wieku w miejscu pałacu stał tradycyjny, parterowy dwór szlachecki z gankiem kolumnowym, pokryty czterospadowym dachem. Bugaj to był nie tylko dwór, ale i cały folwark wraz z sadami, lasem i niewielką wioską. W początku XX wieku Czarneccy, budując swoją siedzibę, nie zniszczyli starego dworu, lecz został on wkomponowany w nową budowlę. Pałac w Bugaju to połączenie starego, XIX-wiecznego parterowego dworu z ziemiańską rezydencją z początku XX wieku.
Wejście główne
Nowe, północne skrzydło z parterowym starym dworem harmonijnie łączy ćwierćkolisty ryzalit. Pałac zbudowany jest z cegły na planie litery „L”. Skrzydło parterowe pokryte jest dachem czterospadowym i zachowało cechy XIX-wiecznego tradycyjnego szlacheckiego dworu z mieszkalnym poddaszem. Część pałacowa ma dwie kondygnacje i reprezentacyjne wejście, prowadzące do niezwykłej, dwukondygnacyjnej sali balowej w kształcie koła, pełniącej również funkcję reprezentacyjnego salonu.
Ryzalit od strony południowej
Pomieszczenia reprezentacyjne – takie jak jadalnia, pokój śniadaniowy – rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach sali balowej. Pokoje mieszkalne właścicieli pałacu znajdowały się w parterowej części starego dworu. Na jego poddaszu, w mezzaninie w nowej części, czyli na półpiętrze między parterem a pierwszym piętrem znajdowały się prawdopodobnie pokoje dla gości. Pamiątką po ostatnich przedwojennych właścicielach jest doskonale zachowany strop kasetonowy z namalowanymi przez hrabinę Czarnecką herbami polskiej szlachty.
Sala balowa
W zachodniej części pałacu znajdowała się oranżeria. Całość pieczołowicie odnowiona przez dzisiejszych właścicieli tworzy niezwykle harmonijną i stylową budowlę. Po II wojnie pałac przeszedł typowe dla ziemiańskich rezydencji koleje – był systematycznie niszczony i grabiony, powoli obracał się w smutną ruinę. Na szczęście na początku 2000 roku nabyli go państwo Anna i Włodzimierz Podonowscy. Renowacja budynku została przeprowadzona z zachowaniem stylu ziemiańskiej rezydencji. To, że jest tu obecnie hotel, nie pozbawiło obiektu jego stylu i klimatu wieku XIX i okresu 20-lecia międzywojennego. Każdy najmniejszy szczegół wyposażenia wnętrza: obrazy, bibeloty, meble, rodzinne pamiątki właścicieli, przenoszą nas w czasy hrabiny Czarneckiej. Do tego wysoka kultura państwa domu i ich opowieść o tym, jak przywrócili pałacowi życie sprawia, że chce się tu wracać.
Recepcja i barek
Park krajobrazowy otaczający pałac obecnie liczy 4,18 ha, a razem z sąsiednim kompleksem leśnym, w który jest wkomponowany – 10,81 ha. Został założony na planie wieloboku. W parku znajdują się stare drzewa pamiętające pierwszych właścicieli. Są to lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, dąb czerwony, modrzew europejski, jesion wyniosły i świerk. Nowi właściciele powiększają drzewostan sadząc młode lipy i dęby. Pałac Podonowskich jest członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz Heritage Hotels Poland.
Aleja grabowa przed wejściem
Wjazd na teren pałacu z parkiem