DOM ARTYSTÓW WETERANÓW W SKOLIMOWIE
Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie jest własnością ZASP.
Został wybudowany z inicjatywy aktora Antoniego Bednarczyka w roku 1927 na parceli ufundowanej przez Wacława Prekera, ze składek członków Związku Artystów Scen Polskich i darowizn miłośników teatru, z myślą o samotnych emerytowanych artystach.
Obaj dobroczyńcy Domu Aktora zostali uhonorowaniw formie tablic pamiątkowych umieszczonych na ścianach budynku głównego.
Do II wojny światowej Dom Aktora pełnił także funkcję schroniska dla aktorów pozostających w trudnej sytuacji życiowej.
Dotowany po wojnie przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i wspomagany finansami zdobytymi przez liczne i różnorodne akcje koleżeńskie (kwesty, aukcje, przedstawienia, koncerty), pozostaje nadal miejscem pobytu nieuprawiających już zawodu artystów. Powiększony w latach 80-tych o nowy budynek, dzięki m.in. zapisom testamentowym Zofii Terne i rodzeństwa Rapackich oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Sztuki, jest dziś zamieszkały przez blisko 50 osób.
Każdy pensjonariusz ma swój osobny pokój, który może zapełnić własnymi meblami i pamiątkami. W nowym domu zaprojektowano także mieszkania dla małżeństw, wyposażone w aneksy kuchenne i łazienki.
Skolimów to miejscowość oddalona 25 km od centrum Warszawy w kierunku południowo-wschodnim położona w gminie Konstancin-Jeziorna, powiecie piaseczyńskim na Mazowszu.
Skolimów to część miasta-uzdrowiska Konstancin-Jeziorna.
Wszystkie budynki znajdujące się na terenie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie położone są malowniczo i wygodnie w piękni utrzymanym parku schodzącym łagodnie do rzeki Jeziorki. Opiekę nad Skolimowem sprawuje Związek Artystów Scen Polskich.