MARIA MOLISZEWSKA

<<< powrót do programu festiwalu

Maria Moliszewska urodziła się w 2001 roku.
Jest pianistką i kameralistką studiującą na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Ukończyła Zespół Państwowych Szkół Muzycznych pod kierunkiem dr Doroty Moliszewskiej. Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień na licznych wydarzeniach pianistycznych, m.in.:

  • tytuł finalisty na 51. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie,
  • tytuł laureata Estrady Młodych na 55. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku uzyskując dwie nagrody specjalne,
  • I miejsce i trzy Nagrody Specjalne na XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Szafarni,
  • Grand Prix oraz Grand Prix Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na Międzynarodowym Festiwalu „Chopin i Kompozytorzy Francuscy”,
  • I miejsce na VIII Konkursie Pianistycznym im. I. Rolanowskiej,
  • I nagroda na XIX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie.

Od 2016 r. należy do grona stypendystów wielu instytucji wspierających młodych artystów m. in. Fundacji Pro Musica Bona, Ministra Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Małopolskiego, Fundacji Lion's Club oraz Rektora Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
W 2022 r. została objęta mecenatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie poprzez udział w projektach i koncertach. Jako solistka i kameralistka miała zaszczyt współpracować z wieloma Orkiestrami m. in.: Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. M. Klauzy, Zachodnioczeską Orkiestrą Symfoniczną pod dyr. N. Kraft, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej pod dyr. Ł. Borowicza. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (m. in. w Niemczech, Izraelu, Francji, Grecji). Regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich doskonaląc swe umiejętności pod okiem wybitnych profesorów takich jak: K. Kenner, H. Rutkowski, N. Demidenko, E. Pobłocka, K. Popowa-Zydroń, W. Świtała, D. Yoffe, A. Jasiński. Od 10 roku życia jest zapraszana na projekty i festiwale muzyczne m. in.: Dni Muzyki Mendelssohna, Festiwal Chopin en Vacances, Młode Talenty w Muzeum Fryderyka Chopina czy Festiwal Pianistyki Polskiej.

Jej recitale towarzyszą spotkaniom dyplomatycznym, sympozjom, salonikom poezji, koncertom charytatywnym.

Od 2020 r. tworzy duet wraz z Rozalią Kierc – „Reverie Piano Duo”, który w 2022 r. otrzymał l miejsce oraz sześć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych „Duetissimo”, a także wyróżnienie i dwie nagrody specjalne na XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi.

 

<<< powrót do programu festiwalu