FILIP PACZEŚNY

<<< powrót do programu festiwalu

Filip Pacześny urodził się 5 maja 2006 roku w Koninie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie w klasie fortepianu Danuty Gościńskiej. Od września 2021 roku kontynuuje naukę w OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz – Just. Na swoim koncie ma wiele nagród na konkursach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Od najmłodszych lat jest laureatem wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Otrzymał nagrody w Czechach, Włoszech, Austrii. Do jego ostatnich osiągnięć należą:

  • II Nagroda podczas Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny – Stefańskiej w Żaganiu (2022);
  • I Nagrodę w Konkursie Muzyki Polskiej w Gorzowie Wielkopolskim (2022);
  • I Nagroda podczas II Ogólnopolskiego Konkursu „Ignacy Jan Paderewski pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych w kraju oraz szkół polskich za granicą” w Poznaniu (2022);
  • II Nagrodę w XVI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny – Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku(2022).

Zdobył również dwie pierwsze nagrody jako kameralista podczas VI Warszawskiego Forum Muzyki Kameralnej w Warszawie (2022) oraz podczas 9 Turnieju Kameralnego w 3 odsłonach dla szkół muzycznych I i II stopnia oraz Akademii Muzycznych w Bydgoszczy (2022).

Do jego nagród należą m.in. III Nagroda na XIX Festiwalu Pianistycznym Chopinowskie Interpretacje Młodych czy I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „PER ASPERA AD ASTRA” w Kielcach, może się pochwalić także tytułem laureata Estrady Młodych podczas 57 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Dwukrotnie brał czynny udział w programie Muzyka Naszych Czasów, wykonując utwory młodych, polskich, współczesnych kompozytorów.

Aktywnie uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów:
prof. Pawła Zawadzkiego, prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Elżbietę Czerny-Stefańską, prof. Jana Jiracka von Arnim, prof. Katarzynę Popową - Zydroń.

Koncertował w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, w Pałacu w Sannikach, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.

Poza instrumentalistyką solową bardzo chętnie angażuje się w działalność kameralną. Razem z Triem został nagrodzony I Nagrodą na na IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy oraz VI Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej. W ramach I nagrody na VI Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej dokonał nagrania 2 Tria fortepianowego op. 67 Dymitra Szostakowicza na Sali Koncertowej „Nowa Miodowa”. Dwukrotnie brał czynny udział w programie „Muzyka Naszych Czasów” wykonując utwory współczesnych, młodych polskich kompozytorów. Z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, z którą wykonał 3 Koncert Fortepianowy c-moll op.37 Ludwiga van Beethovena i 2 Koncert Fortepianowy g-moll op. 22 Kamila Saint-Saënsa.  Współpracował również z orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Aktywnie uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów: prof. Elżbietę Stefańską, prof. Katarzynę Popową - Zydroń, prof. Pawła Zawadzkiego, prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Konrada Skolarskiego prof. Jana Jiracka von Arnim czy prof. Arie Vardi’ego. Koncertował na Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach , dworze w Powsinie (XXVII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Floralia Muzyczne"), Pałacu w Bugaju i w Dworze w Parskach nad Nerem (Festiwal „Chopin en vacances”) w Pałacu Na Wodzie w Łazienkach Królewskich oraz na Zamku Królewskim. Za swoją działalność otrzymał dwukrotnie stypendium Prezydenta Miasta Konina. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022). Od 2018 roku jest pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Zdolnych. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Prezydenta Miasta Konina.

<<< powrót do programu festiwalu