ERYK KOSZELA

<<< powrót do programu festiwalu

Eryk Koszela urodził 11 października w 2006 r. w Rzeszowie. Grę na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Anny Jureczko w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara. Obecnie jest uczniem Olgi Łazarskiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Swoją edukację muzyczną uzupełniał również na kursach mistrzowskich, pod okiem takich pedagogów i mistrzów fortepianu jak Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Dang Thai Son, Dimitri Alexeev, Zbigniew Raubo, Alexandr Kobrin, Katarzyna Popowa-Zydroń, Krzysztof Jabłoński, Ewa Pobłocka i Pavel Gililov.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. Do jego najważniejszych osiągnięć należą miedzy innymi: Grand Prix VII Międzynarodowego Konkursu-Festiwalu Polskiej Muzyki Fortepianowej w Wilnie poświęconego Fryderykowi Chopinowi, I Nagroda oraz nagroda EMCY dla Najlepszego Uczestnika Konkursu Pianistycznego im. Petera Toperczera w Koszycach w 2023 roku, Grand Prix w II Alternatywie Konkursowej Polskiego Radia Chopin w 2022 roku, I nagroda na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, I nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry w Łodzi, I nagroda na X Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie, I nagroda na XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie oraz na XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku.

Otrzymał również Nagrodę Fundacji im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie za najlepsze wykonanie mazurka Fryderyka Chopina na 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni w 2021 r., był zdobywcą Grand Prix oraz zwycięzcą w kategorii Walce w dwóch edycjach Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin oraz uzyskał najwyższe nagrody na konkursach online w Toronto (również w duecie), Malezji, we Wiedniu i w Ukrainie.

Uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Gradus w Aarhus w Danii, brał udział w cyklu koncertów PREZENTACJE w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz w XX Ogólnopolskim Mistrzowskim Kursie Pianistycznym w Dusznikach-Zdroju, Bisma Bacewicz International Summer Academy 2021 i 2022, a także Chopin en Vacances 2022 i 2023.

W lipcu 2023 roku otrzymał stypendium i uczestniczył w miesięcznym kursie Morningside Music Bridge w Bostonie w USA, gdzie szkolił się pod okiem takich artystów jak Arie Vardi, John Perry, Andre Lepante, Yoheved Kaplinsky, Antonio Pompa-Baldii oraz Vivian Li.

 

<<< powrót do programu festiwalu