FRANCISZEK GĄSIENIEC

<<< powrót do programu festiwalu

Franciszek Gąsieniec to młody pianista urodzony we Wrocławiu w 2008 roku. Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie Pani Elżbiety Nawareckiej. Obecnie kształci się w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Doskonalił swoje umiejętności uczestnicząc w warsztatach mistrzowskich: u prof. Marioli Cieniawy, prof. Joanny Ławrynowicz-Just, prof. Janusza Skowrona, prof. Andrzeja Tatarskiego. W roku 2022 był uczestnikiem Ogólnopolskich Metodycznych Warsztatów Pianistycznych w Łańcucie „ Od rzemiosła do mistrzostwa”. W latach 2019, 2020 i 2022 był uczestnikiem Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W roku 2022 został laureatem I miejsca w kategorii Etiuda oraz laureatem I miejsca w kategorii Nokturn w Wirtualnym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Polskie Radio Chopin. W konkursie tym zdobył również Nagrodę Publiczności.
Jest także laureatem wielu innych konkursów m.in.:

  • I miejsca na 2nd International Franz Liszt Center Piano Competition w Hiszpanii,
  • I miejsce na Odin International Music Competition,
  • I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Sosnowcu,
  • I miejsce i nagrodę za interpretację utworu Benjamina Godarda na Międzynarodowym Konkursie Gustav Mahler Prize w Pradze,
  • I miejsce oraz nagrodę specjalną za wybitną muzykalność na Międzynarodowym Konkursie Viennese Spring Music Competition w Wiedniu,
  • I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie,
  • I miejsce na XXIV Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu,
  • I miejsce na XII Ogólnopolski Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie,
  • I miejsce na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młodzi Wirtuozi im. Carla Czernego w Zamościu,
  • I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Piano Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji.

Wielokrotnie swą grą uświetniał liczne wydarzenia kulturalne m.in. na gali wręczenia Stypendium Fundacji Silesia Nova dla Wybitnie Uzdolnionego Dziecka, podczas Międzynarodowej Konferencji z zakresu Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień a także na licznych koncertach organizowanych przez Dolnośląskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu.
Jest ośmiokrotnym stypendystą Prezydenta Wrocławia za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

 

<<< powrót do programu festiwalu