PIOTR PAWLAK

<<< powrót do programu festiwalu

Piotr Pawlak — jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów młodego pokolenia. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów, m. in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach (2022) i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2017), laureat konkursów chopinowskich w Pekinie (2016), Budapeszcie (2018) i Krakowie (2019), laureat Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2022) i Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2023), a także dwukrotny uczestnik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, 2021).

Po zwycięstwie na konkursie w Helsinkach regularnie występuje w Finlandii. W 2023 roku zadebiutował z wieloma fińskimi orkiestrami: Jyväskylä Sinfonia, Pori Sinfonietta, Vaasa City Ochestra, Kuopio Sinfonia i Kymi Sinfonietta, wykonując koncerty fortepianowe Mozarta, Schumanna, Brahmsa i Rachmaninowa. Z recitalami dotarł z kolei m.in. do Helsinek, Tampere i Turku. Został również zaproszony na najważniejsze fińskie festiwale pianistyczne, takie jak Mänttä Music Festival czy PianoEspoo Festival. 

Regularnie koncertuje również w Polsce. W ubiegłym roku współpracował z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus z koncertami fortepianowymi Chopina, Griega i Mozarta, wystąpił również na 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.

W 2023 roku wykonał również cykl recitali w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i na Słowacji. W poprzednich latach występował jeszcze m.in. we Francji, Hiszpanii, Włoszech, na Węgrzech, w Belgii, Szwajcarii, Gruzji, Rosji; z orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Świętokrzyskiej, Dolnośląskiej i Podkarpackiej. Koncertował na takich scenach jak Filharmonia Petersburska, Filharmonii Berlińska, Filharmonia Narodowa, Sala Verdi w Mediolanie czy Teatr La Scala oraz na festiwalach takich jak „Kissinger Sommer” w Bad Kissingen czy „Chopin i jego Europa” w Warszawie. W 2019 roku odbył też tournée po Chinach.

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku pod kierunkiem Ewy Włodarczyk, a następnie kontynuował naukę u prof. Waldemara Wojtala, aż do zakończenia studiów w 2021 roku. Szkołę muzyczną ukończył również w klasie organów dr Hanny Dys, a obecnie studiuje dyrygenturę na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Zygmunta Rycherta. W tym roku jest również studentem prestiżowej International Piano Academy Lake Como.

Pianista angażuje się w przywracanie improwizacji do świata muzyki klasycznej. Inspiruje się w tym zakresie historyczną praktyką wykonawczą, np. poprzez wykonywanie improwizowanych kadencji w koncertach Mozarta. Na konkursie chopinowskim w Darmstadt oprócz 1 nagrody uzyskał również nagrodę za najlepszą improwizację na tematy z „Wolnego Strzelca” Webera. W 2020 roku otrzymał drugą nagrodę w konkursie improwizacji fortepianowej „Transatlantyk Instant Composition Contest” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Katowicach.

Oprócz kariery pianistycznej, jest również laureatem konkursów organowych oraz olimpiad matematycznych. Po obronie pracy magisterskiej z matematyki w 2020 roku, kontynuuje studia w szkole doktorskiej Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowując rozprawę doktorską w dziedzinie grup klas odwzorowań powierzchni nieorientowalnych.

<<< powrót do programu festiwalu