JÓZEF DOMŻAŁ

<<< powrót do programu festiwalu

Józef Domżał urodził się w 2003 roku w Warszawie w rodzinie muzyków. W 2022 roku ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu Wilii Ochockiej-Janusz i podjął studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały oraz klasie kompozycji dr. hab. Tomasza Jakuba Opałki. Od października 2023 roku kontynuuje studia w klasie fortepianu dr. hab. Konrada Skolarskiego. Od 12 roku życia doskonali sztukę improwizacji fortepianowej pod okiem mgra Tomasza Januchty.

Jest laureatem konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym w dziedzinach pianistyki, kameralistyki, kompozycji i improwizacji,
zdobywając m.in.:

  • I miejsce na IX Polskim Międzyuczelnianym Konkursie Duetów w Warszawie (2024)
  • Nagrodę specjalną na II Międzynarodowym Konkursie Improwizacji im. René Aronsa w Antwerpii (2024)
  • II miejsce na Szkolnym Konkursie Kompozytorskim „140. Urodziny Patrona Szkoły” ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (2022)
  • I miejsce oraz nagrodę specjalną na XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod patronatem MKiDN w Koninie (2022)
  • I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie "Ignacy Jan Paderewski" w Poznaniu (2022),
  • II miejsce na XVIII Festiwalu Pianistycznym "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie-Żychlinie (2022),
  • Grand prix na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie (2022),
  • Grand prix na II Międzynarodowym Konkursie Online dla Młodych Pianistów „Kawai Christmas" we Lwowie (2021),
  • Wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Szkolną Miniaturę w Bydgoszczy (2021)
  • I miejsce na XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J.Paderewskiego pod patronatem MKiDN w Piotrkowie Trybunalskim (2021),
  • III miejsce na X Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie (2021),
  • I miejsce oraz trzy nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Stambule (2021),
  • I miejsce na VII Turnieju Kameralnym „w Trzech Odsłonach" w Bydgoszczy, w duecie z Danielem Dziatkowiakiem (2020).

Koncertował w prestiżowych salach koncertowych w kraju, wśród nich: sale Filharmonii Narodowej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Kameralnej w Łomży, sale koncertowe Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, sala koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie, studio S1 Polskiego Radia, sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, sala Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, willa ATMA Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Sala Balowa Pałacu w Łańcucie; występuje również za granicą: w Niemczech, Belgii, Włoszech, Korei Południowej, Turcji, Łotwie i na Litwie. Jego kompozycje doczekały się prawykonań w ramach koncertów organizowanych w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz salach koncertowych Seoul Arts Center i Daegu Concert House w Korei Południowej.

Swoje umiejętności doskonali biorąc udział w licznych warsztatach, pracując pod okiem wybitnych profesorów, takich jak Arie Vardi, Alexander Gavrylyuk, Vanessa Latarche, Sofya Gulyak, Vincenzo Balzani, Roland Krüger, Steven Spooner, Andrzej Jasiński, Wojciech Kocyan, Paweł Zawadzki, Sergei Tarasov, Olga Łazarska, Andrzej Tatarski, Karol Radziwonowicz, Maria Szwajgier-Kułakowska. Występował i brał czynny udział w kursach mistrzowskich w ramach 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, występował również na festiwalu pianistycznym "Chopin en Vacances" oraz Festiwalu "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie-Żychlinie. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Radosława Dronia, oraz Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W.Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Jako kompozytor i aranżer Józef współpracuje z różnymi zespołami, wśród nich Ensemble Sonore, Camerata Daegu, Warszawska Orkiestra Studentów. W 2023 roku nakładem wytwórni muzycznej DUX ukazała się płyta zawierająca jego autorskie reorkiestracje koncertów fortepianowych Chopina, w wykonaniu Radosława Sobczaka oraz Podlaskiej Orkiestry Kameralnej, pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego.

Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2024 roku został objęty mecenatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

<<< powrót do programu festiwalu