JÓZEF DOMŻAŁ
<<< powrót do programu festiwalu
Józef Domżał urodził się w 2003 roku w Warszawie, w rodzinie muzyków.
Jest studentem pierwszego roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały oraz klasie kompozycji dr hab. Tomasza J. Opałki.
Od 12 roku życia doskonali sztukę improwizacji fortepianowej pod okiem mgr Tomasza Januchty. W 2022 roku ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Wilii Ochockiej-Janusz.
Jest laureatem konkursów pianistycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, zdobywając w ostatnim czasie m.in.:
- I miejsce oraz nagrodę specjalną na XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod patronatem MKiDN w Koninie (2022),
- I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie "Ignacy Jan Paderewski" w Poznaniu (2022),
- II miejsce na XVIII Festiwalu Pianistycznym "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie-Żychlinie (2022),
- Grand prix na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie (2022),
- Grand prix na II Międzynarodowym Konkursie Online dla Młodych Pianistów „Kawai Christmas" we Lwowie (2021),
- I miejsce na XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego pod patronatem MKiDN w Piotrkowie Trybunalskim (2021),
- III miejsce na X Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie (2021),
- I miejsce oraz trzy nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Stambule (2021),
- I miejsce na VII Turnieju Kameralnym „w Trzech Odsłonach" w Bydgoszczy, w duecie z Danielem Dziatkowiakiem (2020).
Koncertował w prestiżowych salach koncertowych w kraju, wśród nich: sala koncertowa Filharmonii Narodowej, sale koncertowe Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Krakowie i Poznaniu, sala koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie, studio S1 Polskiego Radia, sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, sala Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, willa ATMA Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Sala Balowa Pałacu w Łańcucie, a także za granicą: w Turcji (sala koncertowa Cemal Reşit Rey w Stambule), Austrii (siedziba Polskiek Akademii Nauk w Wiedniu), Korei Południowej (sala koncertowa "Haedam" Uniwersytetu Keimyung), Łotwie i na Litwie. Jego kompozycje doczekały się prawykonań w ramach koncertów organizowanych w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz salach koncertowych Seoul Arts Center i Daegu Concert House w Korei Południowej.
Swoje umiejętności doskonali biorąc udział w licznych warsztatach, pracując pod okiem wybitnych profesorów, takich jak Alexander Gavrylyuk, Vanessa Latarche, Andrzej Jasiński, Paweł Zawadzki, Sergei Tarasov, Olga Łazarska, Andrzej Tatarski, Karol Radziwonowicz, Maria Szwajgier-Kułakowska.
Ubiegłego lata występował i brał czynny udział w kursach mistrzowskich w ramach 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.