ADAM MIKOŁAJ GOŹDZIEŃSKI

<<< powrót do programu festiwalu

Adam Goździewski (ur. 5 grudnia 1996r.) pierwsze kroki w świecie pianistyki stawiał pod kierunkiem prof. Anny Grzegorskiewicz-Ciesielskiej. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod opieką prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej- Ławrynowicz. Jako stypendysta Rządu Niemieckiego ukończył studia podyplomowe w klasie prof. Paolo Giacomettiego w Robert Schumann Hochschule w Düsseldorfie, (dyplom z wyróżnieniem w 2023 roku).

Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Estonii (Narwa, Grand Prix, EMCY Prize), Macedonii (Ochryda, Grand Prix i Złoty Medal), a także w Polsce, Rosji, Słowenii, Ukrainie i we Włoszech. W 2017 roku otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, a także tytuł laureata Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Adam Goździewski prowadzi ożywioną działalność koncertową w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, a także w Austrii, Albanii, Estonii, Francji, Macedonii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, Meksyku oraz w USA. Występował na estradach filharmonicznych w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Jeleniej Górze, w kameralnej sali NOSPR w Katowicach. Jest gościem czołowych festiwali muzycznych w Polsce, występował między innymi na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Chopin i jego Europa, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Wokół Józefa Elsnera w Warszawie, festiwalach chopinowskich w Antoninie (Festiwal Polskiego Radia Chopin, również Festiwal Chopin w barwach jesieni) i Dusznikach-Zdroju, a także na wielu imprezach zagranicznych, m. in. Chopin Festival in der Kartause w Gaming (Austria), Wesseler Klaviersommer (Niemcy), Festival International de Piano w Guanajuato (Meksyk), czy Chopin au Jardin du Luxembourg Festival w Paryżu.

Nagrania jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Radio France Musique oraz Estońskie Radio i Telewizję (ERR). Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną.
Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu, grając na klawesynie (pod kierunkiem prof. L. Stawarz oraz prof. A. Ratkowskiej) oraz na fortepianach z epoki. Jest finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego „Wanda Landowska in memoriam” w Poznaniu (2018r.).

Ważnym obszarem artystycznych zainteresowań pianisty jest fonografia. Artysta ma w swoim dorobku cztery albumy płytowe. Najnowszy z nich, zawierający utwory fortepianowe kolegi Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego nagrane na fortepianie Broadwooda z 1846 roku, ukazał się w lutym 2023 roku w wydawnictwie Acte Prealable. Dyskografia pianisty obejmuje również promocyjny album Chopin Recital oraz rejestrację rzadko grywanej Sonaty c-moll op. 4 Fryderyka Chopina, wydaną nakładem wytwórni Sarton . W 2020 roku ukazało się wydawnictwo, będące efektem współpracy pianisty ze skrzypaczką Dominiką Przech – SZYMANOWSKI KLECKI BARGIELSKI – WORKS FOR VIOLIN AND PIANO (DUX). Album został doceniony nagrodami fonograficznymi w Estonii oraz w Stanach Zjednoczonych, a także otrzymał Statuetkę – Złotego Orła w Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w Łodzi w 2021 roku.

Płyty zbierają znakomite recenzje w prasie muzycznej na świecie (m. in. MusicWebInternational, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Clickmusique, France Musique, Ruch Muzyczny). Warto dodać, że nagrania utworów Dobrzyńskiego, Kleckiego oraz Bargielskiego są światowymi premierami fonograficznymi.

W artystycznym życiu Adama Goździewskiego istotną rolę pełni pedagogika. Współpracuje z Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a także prowadzi klasę fortepianu w ZPSM nr 2 im. F. Chopina w Warszawie. Pianista prowadzi lekcje i kursy mistrzowskie w Polsce, Meksyku, a także w Chinach oraz w Japonii.
Adam Goździewski jest wielokrotnie nagradzany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest także stypendystą Centrum Edukacji
Artystycznej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, programu „Młoda Polska” oraz laureatem Nagrody Rządu Niemieckiego (DAAD).

<<< powrót do programu festiwalu