MONIKA ROSCA

<<< powrót do programu festiwalu

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi (1985) i została asystentką, a następnie adiunktem w klasie fortepianu prof.Tadeusza Chmielewskiego.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, gdzie zdobyła uznanie pięknym wykonaniem koncertu f-moll Chopina, Konkursu Mozartowskiego w Łodzi , Konkursu Rina Sala Gallo we Włoszech, Konkursu Athenaeum w Grecji, Konkursu Miłosza Magina w Paryżu, gdzie otrzymała również nagrodę za najlepsze wykonanie dzieł Chopina i Magina.

Grała na międzynarodowych festiwalach w Dusznikach, Antoninie, Łodzi, Bordeaux i Bergerac we Francji, w Miami w USA, Tiranie w Albanii.

Była stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina. Brała udział w spotkaniach z młodzieżą i programach edukacyjnych organizowanych przez TiFC.

Koncertowała w krajach Europy, a w ostatnich latach również Azji (Indiach, Indonezji, Korei Płd. ) oraz w USA, Australii i Nowej Zelandii.

Będąc w Polsce co roku występowała dla miłośników muzyki Chopina w Żelazowej Woli, Łazienkach Królewskich i Zamku Ostrogskich, Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, w koncertach organizowanych przez Towarzystwo im. F. Chopina.

Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i TVP oraz nagrała płytę z utworami Bacha, Mozarta i Beethovena dla „Polskich Nagrań”.

Jako kilkuletnia dziewczynka stworzyła niezapomnianą kreację w ekranizacji z 1973 r. powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, odtwarzając rolę Nel. Do dziś kojarzona jest z tą postacią.

<<< powrót do programu festiwalu