TRUNG VIET NGUYEN

<<< powrót do programu festiwalu

Trung Viet Nguyen to wietnamski pianista urodzony 30 września 1996 roku w Ha Noi, który od dziecka mieszka w Polsce i ma podwójne: wietnamskie i polskie obywatelstwo. Ukończył studia magisterskie u prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. We wrześniu 2023 roku rozpocznie studia doktoranckie pod kierunkiem Kevina Kennera we Frost School of Music w Miami, USA.

Do jego ostatnich osiągnięć należą:

  • zwycięstwo w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie (2021),
  • V nagroda na Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020),
  • Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Wietnamie (2019),
  • III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Karlovac w Chorwacji (2019).

W 2021 wziął udział w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował w Europie: Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech i w Polsce, oraz w Stanach Zjednoczonych, Tajlandii, Korei Południowej, Japonii i Wietnamie. W trakcie wystawy światowej "Expo 2020" w Dubaju dał cykl recitali w ramach koncertów NIFC w Polskim Pawilonie.

Jako solista wystąpił z Vietnam National Symphony Orchestra, Hanoi Symphonic Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Polskiego Radia czy Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, m.in. pod batutą takich dyrygentów jak: Le Phi Phi, Honna Tetsuji, Łukasz Borowicz, Marek Pijarowski, Wojciech Rodek czy Jacek Rogala.

Pianista wykonuje także muzykę kameralną współpracując m.in z Ulysses Quartet, Arod Quartet oraz Arso Quintet.

W dotychczasowym dorobku ma występy m.in. na festiwalach im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2019, 2022), Frost Chopin Piano Festival w Miami (2018, 2019), na koncertach chopinowskich w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina czy w Łazienkach Królewskich. W planach natomiast trasa koncertowa po Japonii (maj i październik 2023), a w Polsce recital na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych między innymi przez: Tatianę Shebanovą, Dang Thai Sona, Kevina Kennera, Dmitri Alexeeva, Ewę Pobłocką, Wojciecha Świtałę czy Andrzeja Jasińskiego.

 

 

<<< powrót do programu festiwalu