JAN WACHOWSKI

<<< powrót do programu festiwalu

Jan Wachowski pianista, kameralista i kompozytor, ukończył studia w klasie fortepianu u Elżbiety Karaś-Krasztel i Konrada Skolarskiego oraz kompozycję u Pawła Łukaszewskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kontynuuje naukę w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie fortepianu Eliane Reyes i Sergeia Redkina oraz równolegle kameralistykę fortepianową u Łukasza Chrzęszczyka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Występował w kraju i za granicą, m. in. w: Belgii, Chinach, Niemczech, Norwegii oraz we Włoszech.

W październiku 2023 r. w Brukseli miał zaszczyt wystąpić na wspólnym koncercie z Martą Argerich.

Dawał recitale pianistyczne m. in. w: Filharmonii Szczecińskiej, Operze i Filharmonii Białostockiej, Filharmonii Gorzowskiej, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na międzynarodowych festiwalach muzycznych, w tym: w Teatrze Królewskim w Brukseli, na 74. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, a także na XIII Letnim Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach.
Jako solista orkiestry współpracował z: Rune Bergmannem i International Symphonic Lutoslawski Youth Orchestra (ILYO), Łukaszem Borowiczem oraz Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Adamem Klockiem i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliskiej, Markiem Mosiem oraz Orkiestrą Sinfonią Juventus, a także Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina poprowadzoną przez Piotra Sułkowskiego.

Jest laureatem Nagrody Bechsteina oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanej w 2023 r. za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Nagrywał dla Telewizji Polskiej TVP 3 oraz Polskiego Radia dla Ciebie.

Do jego najważniejszych sukcesów pianistycznych należy otrzymanie w wieku 19 lat I nagrody w kategorii - pianistów do 37 lat na 21. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Pietro Argento we Włoszech, po raz pierwszy w historii tego konkursu wręczonej tak młodemu pianiście.
W 2023 r. został laureatem II nagrody oraz 10 nagród pozaregulaminowych na 3. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie.

Otrzymał również liczne nagrody muzyczne na konkursach krajowych i zagranicznych w tym na: 49 Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu, 10. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Nepomuka Hummla w Bratysławie, 5. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny Stefańskiej w Poznaniu, Międzynarodowym Konkursie im. Antona Rubinsteina w Niemczech, 4. Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina a także - Grand Prix na 5. Ogólnopolskim Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie.

Jako kompozytor otrzymał 1 miejsce na 1. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Cum Laude Music Awards w Madrycie za skomponowanie Kwintetu Fortepianowego, któremu przyznano tytuł „Best Piano Quintet in 2017”.

Jego dotychczasowym najistotniejszym dziełem kompozytorskim jest Koncert fortepianowy, napisany w 2021 roku.

<<< powrót do programu festiwalu