JAN WACHOWSKI

<<< powrót do programu festiwalu

Jan Wachowski urodził się 23 grudnia 1998 roku w Warszawie.

W 2022 roku ukończył studia magisterskie w klasie fortepianu oraz studia licencjackie na kierunku kompozycja w 2021 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kontynuuje na tej samej uczelni grę na fortepianie u Konrada Skolarskiego oraz studia magisterskie na kierunku kameralistyka fortepianowa w klasie Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej i Łukasza Chrzęszczyka.

Uczestniczył w mistrzowskich kursach pianistycznych, w tym również dotyczących instrumentów historycznych m.in. u: Nikolai Demidenko, Pavela Gililova, Philipa Giusiano, Krzysztofa Jabłońskiego, Diny Joffe, Kevina Kennera, Tobiasa Kocha i Wojciecha Świtały.

Do jego najważniejszych osiągnięć pianistycznych należą:

  • w wieku 19 lat otrzymanie 1 nagrody w kategorii pianistów do 37 lat na 21 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Pietro Argento we Włoszech, po raz pierwszy w historii tego konkursu przyznanej w tej kategorii tak młodemu pianiście (Przewodniczący Jury Michele Marvulli);
  • Grand Prix i Nagrody Specjalnej Filharmonii Szczecińskiej na 5 Ogólnopolskim Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie.

W 2020 roku otrzymał Nagrodę Bechsteina a w 2021 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska”.

Otrzymał również nagrody muzyczne m.in. na:

  • 10 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Nepomuka Hummla w Bratysławie,
  • 49 Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie,
  • 4 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu,
  • 5 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny Stefańskiej w Poznaniu,
  • Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie,
  • 4 Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie,
  • Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello we Włoszech.

Występował w kraju i za granicą, m. in. w: Belgii, Chinach, Niemczech, Norwegii oraz we Włoszech. Dawał recitale pianistyczne m. in. w: Filharmonii Szczecińskiej, Operze i Filharmonii Białostockiej, Filharmonii Gorzowskiej, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na międzynarodowych festiwalach muzycznych, w tym na 74 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, na XIII Letnim Festiwalu Muzycznym im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, na XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Perła Baroku w Kobyłce oraz na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą.

Jako solista orkiestry współpracował z: Rune Bergmannem oraz International Symphonic Lutoslawski Youth Orchestra (ILYO), Piotrem Sułkowskim oraz Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Markiem Mosiem i Orkiestrą Sinfonia Juventus, Adamem Klockiem i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliskiej oraz Młodzieżową Orkiestrą Kameralną Filharmonii Szczecińskiej pod batutą Ewy Wolańskiej.

Nagrywał dla Telewizji Polskiej (TVP3) oraz Polskiego Radia dla Ciebie (RDC).

 

 

<<< powrót do programu festiwalu