Header photo Trigger

PAŁAC W KOMIEROWIE

Rodzina Komierowskich z Komierowa herbu Pomian swoje dzieje wywodzi od legendarnego protoplasty rodu, rycerza Sobiesława Bossuty, który przybył do Polski z Czech. Rodzinne kroniki głoszą, że był on członkiem orszaku czeskiej księżniczki Dobrawy, która w 965 roku przybyła na dwór księcia Mieszka I, aby go poślubić. Ów rycerz za zasługi dla księcia otrzymał w darze ziemie na Pomorzu, niedaleko Gniezna i Nakła, dzisiejsze miejscowości Komierowo i Włościbórz. Od tego czasu rodzina nieprzerwanie zamieszkiwała Komierowo przez prawie 1000 lat, aż do wybuchu II wojny światowej. Z czasem ród przyjął nazwisko od nazwy miejscowości, czyniąc z niej główną siedzibę rodu. Członkowie rodziny upatrują źródła wielowiekowego trwania w Komierowie w wyjątkowej jak na polskie warunki zasadzie minoratu, czyli dziedziczenia przez najmłodszego potomka męskiego w rodzie (regułą był majorat, czyli dziedziczenie przez najstarszego). Reszta rodziny musiała szukać źródła utrzymania poza siedzibą rodu, co zapobiegało podziałowi oraz rozdrobnieniu majątku. W ten sposób drogą kupna lub małżeństw z sąsiadami rodzina powiększyła stan posiadania. W rękach Komierowskich na krócej lub dłużej oprócz Komierowa pozostawały takie majątki jak m.in.: Komierówek, Niechorz, Nieżychowo, Dąbrówka, Krojanki, Kijewo, Wola Dąbrowiecka, Włościbórz. 

Z opinii Macieja Rydla, badacza dziejów ziemiaństwa polskiego wynika, że Komierowo jest osadą pozostającą najdłużej w rękach jednej rodziny szlacheckiej w Polsce. Rodzina straciła majątek dopiero w czasie II wojny światowej, gdy z dóbr komierowskich wyrzuciły ją wojska niemieckie, a po wojnie skonfiskowały władze PRL.

Przedsiębiorca Piotr Komierowski pochodzący z mazowieckiej linii rodu, realizując wolę Andrzeja Komierowskiego, syna ostatniego dziedzica na Komierowie, po wieloletnich bojach z urzędami, wykupił pałac. Zdewastowany w okresie PRL-u zabytek wymagał kapitalnego remontu. Zadania tego podjęła się córka Piotra, Agnieszka Komierowska-Ziomek, a po trwających sześć lat pracach, pałac w Komierowie znów stał się perłą Krajny.

Dziś jesteśmy Twoim domem, miejscem relaksu, ucieczki od codzienności i jedynym takim zakątkiem, gdzie w cieniu kilkusetletnich dębów doświadczysz nowoczesności i luksusu.
Do dyspozycji Gości oddajemy odrestaurowany pałac z szesnastoma dwuosobowymi pokojami, stanowiący elegancki, kameralny hotel w sąsiedztwie Borów Tucholskich. To idealne miejsce na celebrowanie uroczystości rodzinnych i biznesowych oraz aktywny wypoczynek w ramach programów SLIM FIT VIT i YOGA RETREATMENT.
Pałac Komierowo może również pełnić rolę prywatnej rezydencji, w ramach wynajmu obiektu na wyłączność. Na terenie zbytkowego parku mieszczą się dwa korty tenisowe, bulodrom, siłownia zewnętrzna, cztery stawy z miejscami do wędkowania. Czas można spędzić grając w tenisa, jeżdżąc rowerem po okolicznych lasach i polach, przy ognisku,
w jacuzzi lub w przeszklonej saunie z widokiem na park.

Kuchnia to jeden z najważniejszych atutów Pałacu. Nasz Szef Kuchni Michał Skrzypczak posiada rekomendację Slow Food Polska i zgodnie z tą filozofią przygotowuje wszystkie dania ze świeżych, naturalnych, dostarczanych przez lokalnych dostawców produktów.
Wykwintne dania i doskonale dobrane wina z naszej, wyselekcjonowanej przez naszego Sommeliera Roberta Frischke, karty win to klucz do zaspokojenia wymagających podniebień.

Bierzemy udział w organizowaniu eventów kulturalnych i najbliższym wydarzeniem jest właśnie koncert Chopin en vacances, który odbędzie się 9 lipca o 15:00 w niedzielę.

 

MAPA DOJAZDU