Header photo Trigger

PARK I PAŁAC W NAGÓRZU

Pałac we wsi Nagórze stoi samotnie u stóp wzgórza Kołodziej (442 m n.p.m.) , wśród ruin dawnego folwarku Doringsvorwerk. Powojenna nazwa wsi dość dobrze pasuje do jego malowniczego położenia.

Pałac NAGÓRZE /niem. Schloss Neundorf Liebenthal/ wpisany jest do Rejestru Zabytków jako zespół pałacowy z XIX w. przebudowany w roku 1924, pod numerem nr rej.: 1107/J z 7.08.1992 r., leży w województwie dolnośląskim, powiecie lwóweckim, gminie Lwówek Sląski, a obecnie znajduje się w granicach administracyjnych miejscowości Płóczki Górne w przysiółku Pałac.

Wieś Nagórze, to malownicza osada położona na Wzgórzach Radomickich, której początki sięgają aż 1313 roku. Przez wiele wieków stanowiła własność klasztoru benedyktynek w Lubomierzu, jednak to Pałac Nagórze z XIX wieku wyróżnia się jako najcenniejszy zabytek w okolicach tej miejscowości.

Znajduje się on pod wzgórzem Kołodziej, największym wzniesieniem w Gminie Lwówek Śląski. Budowa rozpoczęła się w 1853 roku na fragmentach dawniejszego, starszego dworu.

W 1924 r. przeprowadzono przebudowę pałacu.

Dodano wówczas nowe otwory okienne, włącznie z tymi najbardziej charakterystycznymi – parterowymi, umieszczonymi w dekoracyjnych wnękach zamkniętych półkolistym łukiem, a także dostosowano do wymogów nowoczesności i doprowadzono do budynku linię elektryczną oraz zamontowano cynowe rynny. Nowy dwupiętrowy pałac, powstał na planie prostokąta z kamienną podmurówką i ciemnym, mansardowym dachem z sygnaturką. Otoczony był niegdyś licznymi zabudowaniami folwarku, wśród których były kamienne budynki gospodarcze, piekarnia, stodoła , kuźnia i głęboka studnia. Do tego zespołu folwarczno płacowego przylegał także park.

Po II wojnie światowej pałac służył jako komunalny dom mieszkalny, a następnie wyeksploatowany doszczętnie, popadł w ruinę pozbawiony remontu. Dziś pałac w Nagórzu, wraz z parkiem stanowi część zespołu pałacowego, znajdującego się w rękach prywatnego inwestora, który na własny koszt i we własnym zakresie prowadzi prace remontowe budynku.

Warto wspomnieć, że 1759 roku na zboczach góry Kołodziej powstała główna część obozu armii pruskiej cesarza Fryderyka II Wielkiego. Natomiast na polach przy folwarku powstał cmentarz polowy dla poległych w bitwie pruskich żołnierzy. W 1909 roku 150 lat po tych wydarzeniach z inicjatywy Powiatowego Związku Wojennego w Lwówku Śląskim ustawiono w okolicach pałacu obelisk upamiętniający przybycie króla Fryderyka II z tablicą, na której widnieje napis:

Pamięci Fryderyka Wielkiego, który dla ochrony Śląska 10 lipca 1759 roku przybył tu do warownego obozu.

Warto również kojarzyć Nagórze z bogactwem agatów i wydobywaniem złota na tym terenie.

Z okien i tarasu pałacu roztacza się widok na wygasły wulkan Ostrzycę i pogórze Kaczawskie będące częścią Sudetów Zachodnich. Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w 2024 roku na listę Światowych Geoparków UNESCO.