LELIN QI

<<< powrót do programu festiwalu

 

LELIN QI Urodziła się 13 kwietnia 1995 roku w Chinach w prowincji Guangdong. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Stopień licencjacki zdobyła w Konserwatorium Muzycznym w Xinghai - placówki uznawanej za jedną z najlepszych uczelni wyższych w południowej części Chin. Tytuł magistra zdobyła pod kierunkiem profesora Jerzego Sterczyńskiego na Uniwersytecie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie studiuje dwa kierunki podyplomowe na UMFC. Instrumentalistykę w klasie prof. Jerzego Sterczyńskiego i muzykę kameralną w klasie prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej.

W 2019 roku zdobyła nagrodę specjalną w dziewiątej edycji Międzynarodowego forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic”. Zajęła również pierwsze miejsce w konkursie “Otwartych fortepianów młodzieżowych Chin 2017”. Zajęła trzecie miejsce w konkursie pianistycznym „2015 Chopin Nagrody Pamięci - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hong Kongu”. Jest także laureatką „32. Turnieju Pianistów - Stypendystów Zagranicznych o nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła 2019”.

W trakcie studiów miała możliwość zdobywania doświadczenia współpracując ze znakomitymi pianistami - jak na przykład: Andrzej Jasiński, Mikhail Voskresensky, Victoria Mushkatkol, Viera Nosina, Einar Steen-Nokleberg.

Uczestniczyła w wielu recitalach fortepianowych w salonach Steinway & Sons i Yamaha w Chinach. Przez ostatnie lata miała możliwość występowania solo, jak również w zespole kameralnym w Chinach, Polsce, Austrii i Belgii.

29 września 2019 r. w Ostrowie Wielkopolskim zagrała recital fortepianowy kończący „38. Międzynarodowy Festiwal Chopin W Barwach Jesieni Antonin 2019”. Andrzej Leraczyk - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Pożytku Publicznego - skomentował to wydarzenie w następujący sposób: Uwaga! Jakże odważna, perfekcyjna interpretacja, taki ‘rewolucyjny romantyzm’! Ta młoda chińska pianistka skupiła uwagę... Lelin Qi zapamiętajcie to nazwisko! Na pewno jeszcze usłyszymy... Nisko sie kłaniam Profesorowi Sterczyńskiemu. Brawo!

6 listopada 2019 r. wykonała półrecital chopinowski w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Była jedyną reprezentantką Chin w VI Międzynarodowym Festiwalu im. I.J. Paderewskiego. Spotkała się wówczas z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem publiczności.16 listopada 2019 roku brała udział w koncercie z okazji 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską. Koncert odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie.

19 lipca 2020 roku brała udział w międzynarodowym festiwalu “Chopin en Vacances 2020” w skrwilnie. Pianistka została wyjątkowo ciepło przyjęta przez organizatorów festiwalu, którzy skomentowali wydarzenie w następujący sposób: Lelin Qi, oczekiwana przez publiczność festiwalu, wystąpiła w Skrwilnie z wirtuozowskim recitalem. Zachwyciła słuchaczy. Co za temperament i technika! A ile przy tym delikatności.

Między 3 i 31 października 2020 roku zorganizowano na warszawskim Barbakanie plenerową wystawę jubileuszową z okazji 25-lecia Związku Szlachty Polskiej. Wśród eksponowanych zdjęć znalazły się również fotografie z udziałem Lelin Qi z festiwalu “Chopin en Vacances”.

Występy Lelin Qi w Skrwilnie.

 

<<< powrót do programu festiwalu