MATEUSZ TOMICA

<<< powrót do programu festiwalu

Mateusz Tomica jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do jego ostatnich osiągnięć należą m.in.:

  • II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (I miejsca nie przyznano) oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków F. Chopina,
  • tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020r.)
  • udział w finale XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza (Łódź 2019r.)

Urodzony w 1997 roku w Katowicach, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w POSM I st. im. Stanisława Moniuszki, a następnie w POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy oraz dr Huberta Salwarowskiego. W międzyczasie uzyskał szereg nagród i wyróżnień na konkursach takich jak:

  • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wykonawców „21st Century Art.” w Wiedniu (2011),
  • III miejsce w IV Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013),
  • II miejsce w XXII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2014),
  • I Miejsce na Grand Prize International Music Competition (Londyn 2016r.).

Mateusz Tomica ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem adt dr hab. Magdaleny Lisak prof. AM oraz adt dr Huberta Salwarowskiego. W roku akademickim 2017/2018 podjął studia w ramach programu Erasmus w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnim. Mateusz Tomica aktualnie studiuje w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie prof. Tomasza Herbuta.
Swoje umiejętności regularnie rozwija uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitne osobowości światowej pianistyki. Wśród nich można wymienić: Dimitri Bashkirov, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Wojciech Świtała, Ewa Pobłocka, Nikolai Demidenko, Piotr Anderszewski czy Janusz Olejniczak. Współpracował również z wieloma artystami takimi jak: Marek Pijarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Eckart Manke, Jacek Kraszewski, Łukasz Dyczko, Joanna Goranko oraz Apollon Musagète Quartett.

Na przestrzeni ostatnich lat Mateusz Tomica występował w Europie i na świecie w krajach takich jak: Polska, Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Austria. Spośród jego minionych koncertów możemy wyróżnić recitale podczas „Preludium” 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych oraz w Łazienkach Królewskich, Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także występy wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej oraz Śląską Orkiestrą Kameralną.
Mateusz Tomica jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Strona internetowa artysty to: www.mateusztomica.com

 

 

<<< powrót do programu festiwalu