PARK W MIEŚCIE KRÓLEWSKIM KOWAL
Kowal to stare historyczne miasto na Kujawach, położone w sąsiedztwie lasów i jezior Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Położone jest w odległości 4 km od węzła autostrady A-1, noszącego nazwę „ Kowal”.
Jego pisana historia zaczyna się od 20 stycznia 1185r., kiedy to książę mazowiecki Leszek wydał dokument, w którym nadał kanonikom włocławskim wieś Kowale wraz z kościołem. Na początku XIV wieku Kowal stał się siedzibą kasztelanii.
W mieście 30 kwietnia 1310r. urodził się król Kazimierz Wielki, co udokumentował kronikarz Jan Długosz: "Dnia 30 kwietnia 1310 r. w miasteczku Kowal, na ziemi kujawskiej, księżna Jadwiga, żona Władysława Łokietka powiła syna Kazimierza, którego narodzenie i kolebkę osądziłem za godne osobnej wzmianki, aby ją przesłać potomnym czasom".
Nie zachowały się dokumenty potwierdzające, kiedy Kowal otrzymał prawa miejskie, ale wszystko na to wskazuje, że stało się to dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który ufundował Miastu istniejący do dziś kościół parafialny.
Miasto powstało na prawie magdeburskim i z czasem stało się jednym ze znaczniejszych w województwie brzesko – kujawskim, stanowiąc siedzibę starostów grodowych.
W 1519 r. król Zygmunt Stary dokonał drugiej lokacji miasta na prawie chełmińskim. Na początku XVII w. w Kowalu było 240 domów, co pozwala szacować jego ludność na ok.1400 osób.
W drugiej połowie XVII w. po potopie szwedzkim w Kowalu zostało jedynie 30 domów i miasto już nigdy nie wróciło do dawnej świetności. Po rozbiorach Kowal najpierw znalazł się w zaborze pruskim, a od 1815 r. pod zaborem rosyjskim.