KACPER KUKLIŃSKI
<<< powrót do programu festiwalu

Kacper KUKLIŃSKI jest młodym 20-letnim pianistą. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Grą na fortepianie zajmuje się od 6 roku życia. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego I i II stopnia w Gdańsku z wyróżnieniem. Aktualnie studiuje na II roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr hab. Prof AM Beaty Bilińskiej oraz Prof. dr hab. Wojciecha Świtały.
Od początku swej edukacji muzycznej pracował pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. W latach 2019 - 2023 uczył się w klasie fortepianu Prof. Waldemara Wojtala. Pianista ma na swoim koncie wiele czołowych nagród na festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno jako solista i kameralista. Występował wielokrotnie w kraju i za granicą zarówno jako solista, kameralista jak również jako solista z orkiestrą. Miał okazję prezentować się za granicą w takich miastach jak: Pekin, Sztokholm, Pampeluna, Bruksela, Paryż, Wilno, Weimar, Mikulov, Toblach.
Koncertował też w wielu prestiżowych miejscach w Polsce: Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałac na Wyspie - Łazienki królewskie w Warszawie, Sali Koncertowej i Kameralnej NOSPR-u w Katowicach, Willi Karola Szymanowskiego - Atmie w Zakopanem, w Dworku Chopina w Żelazowej Woli w Szafarni, w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w Akademii Muzycznej w Katowicach, UMFC w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Kaszubskiej, Polskiej FIlharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsk, Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze i wielu innych miejscach.
Spełnia się też w muzyce kameralnej grając i odnosząc sukcesy zarówno w duecie fortepianowym, duecie ze skrzypcami, duecie z klarnetem, triu fortepianowym, kwartecie fortepianowym czy kwintecie fortepianowym. Jego zainteresowanie muzyką kameralną jest tak silne, że czynnie współpracuje z wybitnymi młodymi artystami koncertując na estradach wielu prestiżowych sal. Kacper Kukliński miał zaszczyt licznie występować z różnymi polskimi orkiestrami. Jednym z najważniejszych doświadczeń był występ z orkiestrą NOSPRu w Katowicach. Młody artysta ma w swoim dorobku również występ ze światowej sławy perkusistą i kompozytorem Emanuelem Séjourné, z którym wykonał koncert jego autorstwa na marimbę i ksylofon na warsztatach perkusyjnych w Gdańsku.
Kacper stale doskonali swoje umiejętności uczestnicząc w kursach i warsztatach pianistycznych. Kontakt z wieloma wybitnymi pedagogami m.in. z prof. Katarzyną Popową- Zydroń, prof. Anną Prabucką-Firlej, prof. Jurijem Bogdanowem, prof. Alicją Paletą-Bugaj, prof. Vincenzo Balzzanim, prof. Zbigniewem Raubo, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Philippem Giusiano, prof. Krystyną Borucińską, prof. Carlo Palese, prof. Joanna Ławrynowicz-Just, prof. Bogdanem Czapiewskim, dr hab. Pawłem Rydlem, dr Maciejem Gańskim, Prof. dr hab. Aliną Ratkowską oraz innymi, znacznie wzbogaca jego rozwój. Współpracował też z uznanymi, czynnie koncertującymi pianistami: Krzysztof Książek, Aleksandra Świgut, Mischa Kozłowski. Pianista od 2015 roku do 2023 był Stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał też dwukrotnie stypendium Prezydenta Miasta Gdańska oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatem Stypendium „Młoda Polska”.