GABRIEL BORTNOWSKI
<<< powrót do programu festiwalu

Gabriel BORTNOWSKI urodził się w 2002 r. w Koszalinie. Ukończył szkołę I i II st. w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie i obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat pod kierunkiem swojego dziadka, mgr Aleksandra Bortnowskiego, następnie ukończył szkołę w klasie swojego ojca, mgr Pawła Bortnowskiego, a obecnie prowadzi go prof. dr hab. Zbigniew Raubo. Pianista jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Zdobył m.in.:
- II miejsce na XIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2024),
- Nagrodę finalisty na 4. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym
- “Amadeus Competition” w Lazise, we Włoszech (2024),
- II miejsce na 51. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2022),
- Nagrodę „Złoty Parnas” na XV Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” (2020).
Dwukrotnie otrzymał również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jest wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Koszalina.
Miał okazję zaprezentować się w wielu prestiżowych salach w Europie i Stanach Zjednoczonych, m.in.: w Operze Lwowskiej, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Marienkirche w Neubrandenburgu, na Zamku w Jindrichuv Hradec, w Oranżerii w Parc de Bagatelle w Paryżu i w St. Mary’s School w Raleigh. Do jego osiągnięć należą recitale na takich wydarzeniach jak: 11th annual Ignacy Jan Paderewski Piano Festival of Raleigh, 38. Festiwal Chopin à Paris w Paryżu, 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju i 3. Festiwal Chopin w Ojcowie. Wielokrotnie występował też jako solista z towarzyszeniem orkiestry – koncertował m.in. z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Lwowską Orkiestrą Symfoniczną, a także Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej.
Pianista zajmuje się też muzyką kameralną. Od wielu lat tworzy duet z siostrą Julią, który zdobył m.in. Grand Prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Gran Klavier” w Alcali, w Hiszpanii. Oprócz duetu przez pewien czas współtworzył również trio fortepianowe „Trio Bacewicz” z Konstancją Śmietańską i Wiktorem Dziedzicem. Zespół ten zajął II miejsce na 52. Międzynarodowym Konkursie Radiowym „Concertino Praga”.