MATEUSZ DUBIEL

<<< powrót do programu festiwalu

Mateusz Dubiel pochodzi z Bielska-Białej, gdzie urodził się w 2004 roku. Obecnie kształci się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, pod kierunkiem p. Anny Skarbowskiej oraz prof. Mirosława Herbowskiego.

Jest laureatem nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in:

  • I miejsca na 51. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2022),
  • II miejsca na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Jeune Chopin" w Lugano w Szwajcarii (pod honorowym patronatem Marthy Argerich, 2023),
  • I miejsca i 4 nagród dodatkowych na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni,
  • VI miejsca na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy w roku 2021,
  • I miejsca na VI Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim (2022),
  • I miejsca i nagrody specjalnej za wykonanie sonaty klasycznej na 52. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Virtuosi Per Musica di Pianoforte" w Czechach (2019).

Uczestniczył w kursach prowadzonych przez wybitnych pedagogów i artystów takich jak m.in: prof. Andrzej Jasiński, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.

Aktywnie koncertuje w kraju i za granicą m.in.: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Festsaal des Amtshauses Hietzing w Wiedniu (Austria), Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Muzyki Vigyázó Sandor w Budapeszcie, North Bohemian Theatre w Czechach, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej.

Występował na Festiwalach muzycznych takich jak m.in "Maraton Chopinowski" Polskiego Radia Chopin czy "Chopinowskie Interpretację Młodych" w Koninie-Żychlinie (I miejsce w roku 2022). Wystąpił także z recitalem solowym na 3. Festiwalu Polskiego Radia Chopin w czerwcu 2021r.

Laureat nagrody Prezydenta Miasta Bielska -Białej w dziedzinie kultury
i sztuki IKAR 2021.
Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od roku 2019, Fundacji Teresy Sahakian przy Zamku Królewskim w Warszawie, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020,2022), oraz laureat programu stypendialnego "Młoda Polska" w roku 2021.

 

 

 

<<< powrót do programu festiwalu