JOANNA GORANKO

<<< powrót do programu festiwalu

Joanna GORANKO
 jest studentką pierwszego roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach  w klasie fortepianu Profesora Zbigniewa Raubo.  Wcześniej ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną  im. Jadwigi Kaliszewskiej  w Poznaniu pod kierunkiem  Prof. Joanny Marcinkowskiej. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów dla dzieci i młodzieży, zarówno polskich jak i zagranicznych. Aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym, dając koncerty w całej Polsce.

Do jej ostatnich największych osiągnięć należą:

  • 3 nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Foshan (Chiny, 2018),
  • Grand Prix  na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej (2017)
  • 3 miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F.Chopina w Warszawie organizowanym przez Narodowy Instytut Chopina (NIFC, 2018).

Lista wcześniejszych osiągnieć:
- 4-th Rosario Marciano International Piano Competition, Vienna, Austria, 2012, Third Prize
- The VI International Fryderyk Chopin Competition for Children, Jelenia Góra, Poland, 2014, First Prize
- The 22-nd International Fryderyk Chopin Piano Competition for Children and Young People, Szafarnia, Poland, 2014, Pierwsza Nagroda
- The International Fryderyk Chopin Competition "Chopin for the Youngest", Antonin, Poland, 2015, Pierwsza Nagroda
- The 6th Maurycy Moszkowski International Piano Competition "Per aspera ad astra", Kielce, Poland, 2015, Grand Prix and Pierwsza Nagroda
- XII Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny Chopinowskie Interpretacji Młodych, Konin-Zychlin 2015, I Nagroda
- X Moscow International Fryderyk Chopin Competition for young pianists 2016, Prize Winner/ Laureat
- XIV Konkurs Pianistyczny im. Haliny Czerni Stefańskiej I Ludwika Stefańskiego w Płocku 2016, I nagroda
- Festiwal Pianistyczny w Słupsku, 2017 – Laureat
- Finalistka Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Darmstadt w 2017 roku (zdobyła wtedy dyplom najmłodszego uczestnika w finale konkursu)

Joanna jest również zakwalifikowana do Eliminacji XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jako aktywnie koncertująca pianistka, wielokrotnie brała udział w koncertach organizowanych w Żelazowej Woli w domu urodzenia F. Chopina, występowała również w Muzeum Narodowym Chopina w Warszawie w ramach cyklu „Młode Talenty". W wyniku zwycięstw konkursowych otrzymała zaproszenia na recitale w Hiszpanii-Pampelunie i San-Sebastian, Monachium, Moskwie, Wiedniu i wielu miastach w Polsce. Zaprezentowała również swoje umiejętności dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdrój (2017 oraz 2019) jako uczestniczka kursu mistrzowskiego. Wystąpiła też w  Łazienkach Królewskich w Warszawie i uczestniczyła w cyklu koncertów „Chopin był z UW!”. Miała okazję też uczestniczyć w różnych wydarzeniach muzycznych i kursach mistrzowskich takich jak: Miami Frost Chopin Academy 2018, Morning Side Music Bridge Masterclass (2018), Międzynarodowy Kurs Pianistyczny w Katowicach, 2018  Vienna Young Pianist Festival 2016 w Wiedniu. W grudniu 2020 roku wykonała Koncert e moll op. 11 Fryderyka Chopina z orkiestrą „Amadeus" pod batutą Pani Agnieszki Duczmal.

  W ramach lekcji mistrzowskich współpracowała z pianistami takimi jak: Kevin Kenner, Krzysztof Jabłoński, Dang Thai-Son, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa - Zydroń, Anna Malikova, Andrzej Jasiński, Waldemar Andrzejewski.

Dwukrotnie otrzymywała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Miasta Poznań

Występy Joanny Goranko w Radzikach Dużych.

<<< powrót do programu festiwalu