JILIN CHEN

<<< powrót do programu festiwalu

Jilin Chen naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Shenzhen w Chinach. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie ukończył studia licencjackie - 2016, studia magisterskie - 2018 oraz studia podyplomowe - 2021, w klasie fortepianu dr Agaty Nowakowskiej - Gumieli. Od 2021 jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu dr hab. Piotra Szychowskiego.

Od 2018 roku jest zatrudniony w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę fortepianu, kameralistyki oraz akompaniamentu. W 2020 roku na zasadzie umowy zlecenia jako akompaniator rozpoczął współpracę z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. 

Doskonalił swoje umiejętności na licznych Kursach Mistrzowskich, współpracując z takim artystami jak: Katarzyna Popowa- Zydroń (min. w ramach International Summer Academy w Bułgarii), Andrzej Jasiński, Dina Yoffe, Kevin Kenner, Viera Nosina, Michaił Woskriesieński, Andrzej Tatarski, Zbigniew Raubo, Anna Gorecka, Piotr Szychowski.

Do najważniejszych jego koncertów w Polsce oraz w Chinach zaliczyć należy: 

Recital fortepianowy w Shenzhen Concert Hall (2016), Recital fortepianowy w sali koncertowej Chunjian, Shenzhen (2015, 2016 i 2017), Recital fortepianowy w sali koncertowej Park Steinway&Sons w Shenzhen (2018), Recital fortepianowy Festiwal Chopin en Vacances 2020 we Dworze Wyręba w Balinie rodu Korsaków (2020), Recital fortepianowy w Teatrze w Szczawnicy (2018), Recital fortepianowy na festiwalu Krokowskie Lato Muzyczne w Zamku Krokowej (2018), Recitale fortepianowe w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (2017, 2018, 2019), wystąpił z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej wykonując koncert fortepianowy d-moll KV 466 W. A. Mozarta. Uczestniczył również w koncertach: Muzyka Naszych Czasów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (2019), Muzyczna Podróż do Chin w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (2016), Mistrz i uczeń w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (2019), VI Letnie Spotkania Kameralne w Międzyrzeczu (2022, 2023).

Jest laureatem konkursów pianistycznych w Polsce oraz w Chinach, min.:

  • pięciokrotnie otrzymywał Nagrody na Międzynarodowym Forum Pianistycznym w Sanoku (2017, 2018, 2019, 2022, 2023) np. Nagroda unfundowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Wyróżnienie za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej itd.;
  • Nagrodę za wyróżniający się akompaniament w X Ogólnopolskim Konkursie „Instrumenty Dęte - Chełmno 2019”.
  • Uczestniczył w 32. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych w Pałacu Myśliwskim w Antoninie (2019),
  • III Nagroda w X International Master Competition for Music Teachers (Kategoria A- fortepian solo),
  • III miejsce w VI Międzynarodowym Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie (V kategoria).

Wystąpił z wykładem otwartym pod tytułem: Literatura symfoniczna Beethovena w Centralnej Bibliotece w Shenzhen (2016).

Prowadził warsztaty metodyczne dla nauczycieli i uczniów klasy fortepianu oraz koncerty w różnych szkołach muzycznych np.: PSM I st. w Strzelcach Krajeńskich, Katedralna OSM I st. w Poznaniu, PSM I st. w Międzyrzeczu, PSM I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Samorządowa SM I st. w Tarnowie Podgórnym.

 

 

 

<<< powrót do programu festiwalu