ERYK PARCHAŃSKI

Eryk PARCHAŃSKI
urodził się w 2002 roku w Bielsku-Białej. Obecnie uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu Artura Jaronia.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Zdobył pierwsze nagrody w: Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach.
Drugie nagrody przypadły mu w: Augustowie, Koninie-Żychlinie i Płocku.

Trzecie nagrody uzyskał w: Kownie i Augustowie.
Na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu otrzymał Grand Prix. Podczas XIV Miedzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” – Złotego Parnasa.
Trzykrotnie został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne .
Występował z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”, Orkiestrą Filharmonii Narodowej we Lwowie, Świętokrzyską Orkiestrą Symfoniczną w Kielcach oraz Orkiestrą Kameralną „Wirtuozi Lwowa”.
Artysta kilkakrotnie brał udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Katowicach, Warszawie-Wilanowie, w projekcie „Gradus ad Parnassum” w Krakowie, w warsztatach pianistycznych w Łańcucie, dwukrotnie w Czarnoleskim Festiwalu Sztuk i trzykrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Gloria Artis” w Wiedniu, gdzie szkolił się pod okiem znakomitych pianistów-pedagogów.
We wrześniu 2019r. został finalistą I Międzynardowego Konkursu Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie.
Eryk dwukrotnie zakwalifikował się do Świętokrzyskiego Programu Stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych przy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach oraz Fundacji im. Agi Skrobackiej „Wiatr w Żagle”. Jest również stypendystą Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny i Best Western Grand Hotel w Kielcach.
Do ostatnich osiągnięć pianisty należy uznać zakwalifikowanie się do preselekcyjnego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.