MAREK KĄKOL

pianistaMarek KĄKOL 

urodził się w 2001 roku w Krakowie. Jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.   Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnima na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Do jego najważniejszych osiągnięć należą:

  • /2020/ 2 nagroda na XXVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Corpus Christi, USA oraz nagroda specjalna w postaci recitalu w Carnegie Hall w Nowym Jorku (USA),
  • /2019/ 1 nagroda   na   Międzynarodowym   Konkursie   Pianistycznym   im.   Antona   Rubinsteina w Dusseldorfie,
  • /2019/ 1 nagroda na I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie,
  • /2018/ Grand Prix i 3 nagrody specjalne, w tym nagroda dyrektora NOSPR-u w postaci zagrania koncertu fortepianowego z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach na sali koncertowej w siedzibie orkiestry na III Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych  ATMA w Zakopanem,
  • /2018/ maksymalna ilość punktów na Makroregionalnych Przesłuchaniach CEA uczniów klas V II st.,
  • /2018/ 2 nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Ignacego Jana Paderewskiego na XV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego                                                                                                                                                      w Płocku,
  • /2017/ wyróżnienie i 2 nagrody   specjalne   na   25   Międzynarodowym   Konkursie   Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni,
  • /2017/ 3 nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych I i II st. w Żywcu,
  • /2016/ 1 nagroda na XII Ogólnopolskim Forum  Młodych Instrumentalistów im. Karola i  Antoniego Szafranków w Rybniku.

Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach i warsztatach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów i pedagogów, m. in. Janusza Olejniczaka, Andrzeja Jasińskiego, Michela Beroffa, Igora Tchetueva, Eugena Indjica, Zbigniewa Raubo, Philippe Giusiano, Katarzynę Popową-Zydroń, Jerzego Sterczyńskiego, Aleksieja Orłowieckiego.

W 2019 roku wziął udział w 23 edycji programu Morningside   Music Bridge,   która odbyła się w Bostonie, USA. Miałem zaszczyt pracować tam z profesorami takimi jak: prof. Andre Laplante, prof. Krzysztof Jabłoński, prof. John Perry, prof. Roman Rabinovich, prof. HaeSun Paik, prof. Katherine Chi.

24 kwietnia 2019 r. zagrał koncert fortepianowy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia  w Katowicach na sali koncertowej w siedzibie orkiestry.

Ponadto występowałem m. in. w Filharmonii Wrocławskiej, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Pałacu Króla Jana   III   Sobieskiego   w   Wilanowie,   Konserwatorium   Muzycznym   w   Nicei   (Francja),   Antoniussaal w Dusseldorfie (Niemcy), Jordan Hall oraz Brown Hall w Bostonie (Stany Zjednoczone), Pałacu Romantycznym w Turznie (koncert z udziałem Janusza Olejniczaka inaugurujący Kurs Mistrzowski), Willi Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Salonie Muzycznym Elżbiety Stefańskiej w Krakowie, Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Jesienią 2020 roku zagra swój debiutancki recital w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Za   swoje   osiągnięcia   otrzymał   Stypendium   Ministra   Kultury   i    Dziedzictwa    Narodowego oraz Stypendium Województwa Śląskiego.