MARCIN PĘKALA

pianistaMarcin PĘKALA urodził się 4 listopada 1996 r. w Augustowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. E. Młynarskiego w Augustowie, a następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Suwałkach pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej. Studia muzyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 2020 r. w klasie fortepianu prof. Alicji Palety – Bugaj i dr hab. Konrada Skolarskiego. Obecnie jest studentem kameralistyki fortepianowej w klasie dr hab. Joanny Maklakiewicz oraz mgr Mischy Kozłowskiego, a także w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka.

Umiejętności pianistyczne i wykonawcze doskonalił na kursach muzycznych pod kierunkiem  wielu wybitnych pedagogów, m.in.: prof. Eitana Globersona, prof. Waldemara Wojtala, prof. Waldemara Andrzejewskiego,  prof. Grzegorza Kurzyńskiego, prof. Pawła Zawadzkiego, mgr Marii Niemiry, prof. Tatiany Szewczenko oraz prof. Petrasa Geniušasa.

Uzyskiwał sukcesy w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in.:

  •  I nagrodę na I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (2019),
  • II nagrodę z trio fortepianowym w Grand Prize Virtuoso International Music Competition, Vienna (2017).
  • Występuje z koncertami solowymi i kameralnymi w wielu miastach w Polsce i za granicą, m.in.: w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach promocji młodych pianistów organizowanej przez NIFC czy wydarzeniach uczelnianych w ramach projektu koncertowej wymiany pianistów akademii muzycznych.