Park im. Fryderyka Chopina i Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

to jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów polskiego wybrzeża. Przepiękne, szerokie plaże, zadbane parki i moc atrakcji przyciągają tu nie tylko celebrytów. Malownicze położenie na wyspie Wolin, na skraju Parku Narodowego, wśród niezwykłych krajobrazów i w sprzyjającym mikroklimacie przyciąga tu turystów z kraju i zagranicy. Międzyzdroje w przeciwieństwie do wielu innych nadmorskich kurortów nie zapadają w sen zimowy. Życie turystyczne trwa przez cały rok. Liczne restauracje, kawiarnie i atrakcje są otwarte także jesienią i zimą. Jest to czas, w którym kąpiele w Bałtyku wskazane są tylko dla morsów, ale aura sprzyja długim spacerom i błogiemu relaksowi. Nad morze warto wybrać się o każdej porze roku. Nieprzecenione pozostają zdrowotne walory niesionego przez morską bryzę jodu i wszelka aktywność fizyczna.

 

Rys Historyczny

Międzyzdroje/ Misdroje/ Misdroy – miasto na wyspie Wolin, którego korzenie sięgają XII wieku.

Pierwotnie osada, będąca uposażeniem kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim.

Tereny te od średniowiecza znajdowały się w Księstwie Pomorskim. W 1637 r. po wygaśnięciu miejscowej dynastii Gryfitów, zostały przyłączone do Szwecji.

W 1721 r., po pokoju w Nystad, ta część Pomorza została przyznana Królestwu Prus. Do Prus, a w konsekwencji do zjednoczonych Niemiec, należała aż do zakończenia II wojny światowej w 1945 r.

Od tego momentu Międzyzdroje wraz z całą wyspą Wolin znajdują się w granicach Polski.

Dokumentacja archiwalna dla miejscowości Misdroy/ Międzyzdroje jest obecnie przechowywana w zbiorach Archiwum Państwowego w Szczecinie – księgi hipoteczne poszczególnych nieruchomości, akta stanu cywilnego, mapy, także akta sądowe oraz w Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlin-Dahlem – akta instytucji i władz kolejno Herzogtum Pommern, Alt-Vorpommern iProvinz Pommern. Kwerendy w tej dokumentacji będzie można prowadzić dopiero po ustaniu pandemii, o ile w jej trakcie nie zostanie uprzednio zdigitalizowana i udostępniona na stronach powyższych archiwów.

Ciekawą postacią związaną z tym miejscem jest Werner von Ekesparre (*1919 Misdroy +1998 Hamburg) – przedstawiciel szlachty niemiecko-bałtyckiej (zarejestrowanej w Riterbanku ozylskim). W związku z powstaniem w 1918 r. niepodległej Estonii – jego rodzice osiedlili się na Pomorzu Zachodnim. Ukończył miejscową elitarną szkołę średnią Baltenschule Misdroy, następnie studiował medycynę w Wiedniu i w Gdańsku, zaś po zakończeniu II wojny światowej we Frankfurcie nad Menem oraz w Tybindze. W 1958 r. osiadł w Hamburgu, gdzie specjalizował się w chirurgi dziecięcej. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych niemieckich lekarzy tej specjalizacji.

Wśród znanych absolwentów elitarnej Baltenschule Misdroy znajdują się:

  1. Claus von Amsberg (*1926 Hitzacker nad Elbą +2002 Amsterdam) – przedstawiciel meklemburskiej szlachty, absolwent Baltenschule Misdroy (nauki pobierał w latach 1938-1942). Po II wojnie światowej ukończył prawo na Uniwersytecie w Hamburgu. Pracował w niemieckiej służbie zagranicznej i dyplomatycznej. W 1966 r. zawarł małżeństwo z następczynią niderlandzkiego tronu (w latach 1980-2013) królową Niderlandów Beatryczą zur Lippe-Biesterfeld.

  2. Chrystian hrabia von Krockow (*1927 +2002) – przedstawiciel szlachty zachodniopruskiej, politolog, historyk, pisarz i publicysta. Autor biografii Churchilla, Bismarka, czy cesarza Wilhelma II. Działacz na rzecz pojednania niemiecko-polskiego (członkowie rodu von Krockow służyli w czasie II wojny światowej zarówno w armii niemieckiej, jak i polskiej).

  3. Bernt von Kügelgen (*1914 +2002) – przedstawiciel szlachty niemiecko-bałtyckiej (Ritterbank estlandzki). W czasie II wojny światowej dostał się do sowieckiej niewoli, w której przeszedł indokrynację komunistyczną. Po wojnie dziennikarz wschodnioniemiecki, redaktor w gazetach Neue Berliner Illustrierte oraz Sonntag.

  4. Bernd Freytag von Loringhoven (*1914 +2007) - przedstawiciel szlachty niemiecko-bałtyckiej (Ritterbank liflandzki). W czasie II wojny światowej dowódca kompanii pancernej. Uczestnik bitwy pod Stalingradem. Następnie adiutant w Sztabie Generalnym Niemiec. Po wyjściu z niewoli brytyjskiej, w 1956 r. wstąpił do Bundeswehry, gdzie doszedł do rangi generała-porucznika. Ojciec Arndta – obecnego ambasadora Niemiec w Polsce.

  5. Adolf von Thadden (*1921 +1996) – przedstawiciel szlachty pomorskiej. W czasie II wojny światowej oficer Wehrmachtu. Po wojnie – polityk zachodnioniemiecki, działacz partii neonazistowskich. Równolegle tajny agent brytyjskiego wywiadu MI6.

  6. Olaf Baron von Wrangel (*1928 +2009) - przedstawiciel szlachty niemiecko-bałtyckiej (Ritterbank estlandzki), dziennikarz telewizji NDR, działacz partii CDU, wielokrotny członek Bundestagu.

 

Dla poszerzenia naszej wiedzy na temat pałacu belgijskiego kupca Lejeune'a w Międzyzdrojach, w którym obecnie mieści się Międzynarodowy Dom Kultury, trzeba zrobić kwerendę w Szczecinie 

i w Berlinie. Zwłaszcza księgi hipoteczne pod kątem tego tajemniczego inwestora z Belgii, którego imię i nazwisko nie jest nawet znane. Określenie "Lejeune" czyli "Junior" było w użyciu zapewne dlatego, że jego ojciec nosił to samo imię i nazwisko.

 

Adam A. Pszczółkowski
Sekretarz Komisji Wywodowej Związku Szlachty Polskiej,
Prezes Oddziału Warszawskiego Związku Szlachty Polskiej/